Program przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym w Bieszczadach
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 21, wrzesień 2011 17:01
Program przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym w Bieszczadach dobiegł końca.
Realizowany był od października 2008 r. do 30 kwietnia 2011 r.
Planowane wydatki projektu wyniosły 416 508 Euro, a całkowite wydatki wyniosły 446 226 Euro i były wyższe od planowanych o 29 718 Euro. Z zaoszczędzonych pieniędzy przeznaczonych na realizację projektu badań przesiewowych zakupiono za zgodą Biura do Spraw Zagranicznych Programów Pomocy w Ochronie Zdrowia w Warszawie wideoduodenoskop z myjnią automatyczną. Sprzęt jest zamontowany w Pracowni Endoskopii i jest wykorzystany do diagnostyki raka układu pokarmowego i przewodów żółciowych. Wartość wszystkich urządzeń medycznych zakupionych do realizacji projektu oraz sprzętu zakupionego do jego promocji wyniosła 337 313 Euro.
Osiągnięto wyższy niż planowano wskaźnik "Liczba zakupionego sprzętu medycznego". Planowano 9, a zrealizowano 11.
W ramach działań promocyjnych w celu poprawy frekwencji osób zgłaszających się na badania wysłano 20 575 imiennych zaproszeń (planowano 15 300) nie przekraczając budżetu. Uroczystemu otwarciu projektu nadano charakter oficjalny z udziałem przedstawicieli władz samorządu wojewódzkiego, miejsko-gminnego i powiatowego. Uroczystościom towarzyszyli przedstawiciele lokalnych mediów. 2 stacje TV oraz 2 stacje radiowe wyemitowały program. Dodatkowo wyemitowano spot telewizyjny. Opublikowano 9 anonsów prasowych oraz 3 artykuły w prasie lokalnej.
Celem projektu było wykrycie chorób cywilizacyjnych, w tym raka piersi, chorób układu krążenia i chorób układu oddechowego poprzez wdrożenie trzech programów badań przesiewowych w Bieszczadach z ogólnym celem zmniejszenia umieralności.
Wszystkie założenia w projekcie zostały osiągnięte, aczkolwiek odpowiedź na zaproszenia do wzięcia udziału w badaniach profilaktycznych była mniejsza niż planowano. To sprawiło, że mniej osób zostało objętych badaniem i skorzystało z projektu. Osiągnięto niższy wynik w porównaniu do zainwestowanego czasu, pieniędzy i zaangażowania. Dodatkowe zaproszenia wysyłane do grupy docelowej, odczytywane ogłoszenia w Kościołach, prowadzone działania promocyjne w mediach nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Jednym z powodów jest wciąż niska świadomość społeczeństwa małych miasteczek i wsi.
W ciągu 22 miesięcy tj. od czerwca 2009 do kwietnia 2011 przebadano 5 475 osób w trzech programach profilaktycznych. W programie kardiologicznym na 1784 pacjentów w grupie wiekowej kobiet i mężczyzn 35-45 lat u 177 wykryto choroby układu krążenia. W programie pulmonologicznym w tej samej grupie wiekowej u 259 pacjentów na 1 559 przebadanych wykryto choroby układu oddechowego. 506 pacjentów skierowano do lekarzy rodzinnych celem kontroli badań i leczenia. Największe zainteresowanie wykazały kobiety w screeningu onkologicznym. W tym programie frekwencja była największa i przyniosła wymierne korzyści kobietom biorącym udział w programie. Grupę docelową w ilości 2132 stanowiły kobiety w wieku 40-60 lat. W wyniku pogłębionych badań (213 badańUSG) wykryto 11 przypadków wymagających konsultacji onkologicznej w tym 4 przypadki poważne z pobraniem materiału histopatologicznego. Beneficjent zakupił nowoczesny sprzęt, dzięki któremu jakość oferowanych usług medycznych w ramach projektu była na wysokim poziomie.
Jak wynika z powyższego wszystkie założone w projekcie wskaźniki zostały zrealizowane.
Beneficjent dysponując wysokiej klasy sprzętem diagnostycznym, pomimo zakończenia projektu, realizuje od maja 2011 r. kolejny program wykrywania raka piersi u kobiet dla grupy docelowej w wieku 50 - 69 lat i będzie od stycznia 2012 realizował profilaktyczny program zapobiegania chorobom układu krążenia.
Celem ogólnym projektu była redukcja wskaźnika umieralności oraz poprawa jakości życia
w regionie. Ważnym dla realizacji projektu był aspekt społeczny. Program pozwolił na wyrównanie szans w regionie Bieszczady, ponieważ umożliwił powszechny dostęp do bezpłatnych badań grupie docelowej kobiet i mężczyzn. Realizacja projektu przyczyniła się do rozpowszechnienia badań profilaktycznych, promocję zdrowia, zaszczepienie nawyku regularnego poddawania się profilaktycznym badaniom. Ważną rolę odegrał wykwalifikowany personel, który zaangażował się w prowadzenie edukacji. Właściwe prowadzenie dokumentacji medycznej, zebranie wywiadu oraz analiza badań laboratoryjnych pozwoliły ustalić czynniki ryzyka zachorowań na choroby cywilizacyjne. Ważnym narzędziem była karta czynników ryzyka zawału serca za pomocą metody SCORECARD, dzięki której pacjent zrozumiał, które czynniki należy możliwie szybko wyeliminować, aby poprawić swój stan zdrowia. Odpowiednio dobrane programy edukacyjne emitowane za pośrednictwem telewizji wpłynęły na wzrost świadomości pacjentów biorących udział w programach profilaktycznych.
Realizacja projektu pokazała jak ważne są badania profilaktyczne. Mimo niskiej frekwencji aż 953 pacjentów zostało skierowanych do leczenia.
Zakupiona aparatura medyczna oraz sprzęt komputerowy i audiowizualny przyczyniły się do podniesienia jakości usług medycznych oferowanych przez Beneficjenta.
W projekcie wprowadzono standardy europejskie, co na skalę regionu Bieszczad było ewenementem. Badania były wykonywane na wysokiej jakości aparaturze medycznej. Innowacją w badaniach profilaktycznych było wykonanie badań pogłębionych, co pozwoliło dokładnie zdiagnozować stan zdrowia pacjenta. Projekt wniósł wkład w udostępnianiu usług medycznych dotyczących trzech chorób docelowych, tym samym usprawnił dostęp i jakość usług medycznych. Mając na uwadze ciągłość badań profilaktycznych, dzięki projektowi Beneficjent może je kontynuować w ramach dofinansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki projektowi Beneficjent oferuje ulepszoną dostępność i jakość usług medycznych. Te korzyści będą miały wpływ na poprawę statusu zdrowotnego mieszkańców regionu Bieszczad.
Zdzisława Kamińska
Koordynator ds. Projektu